موارد خاص معافیت کفالت

دسته: معافیت کفالت , مهم ترین ها , نظام وظیفه
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: جمعه - ۳ آذر ۱۳۹۶
تاریخ بروزرسانی: ۳ آذر ۱۳۹۶

در مقالات قبلی درباره انواع مختلف معافیت کفالت سخن گفتیم و کاربرد هر کدام را به تفصیل در مقاله ای جداگانه شرح دادیم اگر خاطرتان باشد ذکر کردیم که معافیت کفالت شامل ۶ گروه اصلی : معافیت کفالت پدر ، معافیت کفالت مادر ، معافیت کفالت پدر بزرگ ، معافیت کفالت مادر بزرگ ، معافیت کفالت خواهر و معافیت کفالت برادر می شود که هر کدام دارای شرایط تخصصی مربوط به خود بودند ، اما گروه دیگری از معافیت های کفالت وجود دارد که در هیچ کدام از ۶ دسته فوق قرار نمی گیرد و دارای نکاتی بسیار ظریف و ویژه است که در این مقاله با عنوان موارد خاص معافیت کفالت توسط مشاوران دپارتمان نظام وظیفه گروه آموزشی حامی مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

شرایط کلی موارد خاص معافیت کفالت

موارد خاص معافیت کفالت نیز همانند ۶ گروه اصلی معافیت کفالت در وهله اول دارای برخی از شروط عمومی است که اجمالا در این پاراگراف به آن ها اشاره خواهد شد لازم به ذکر است برای مطالعه تفصیلی شرایط عمومی معافیت کفالت می توانید اینجا را کلیک کنید.

موارد خاص معافیت کفالت دارای سه شرط اصلی و عمومی است که آنها را مورد بررسی قرار می دهیم:

الف) رسیدن به سن ۱۸ سال تمام
ب) نداشتن غیبت
ج) یگانه و تنها مراقب بودن بالای ۱۸ سال

منظور از یگانه مراقب بودن بالای ۱۸ سال

یگانه مراقب بودن بالای ۱۸ سال بدان معناست که شخصی که قصد دارد از معافیت کفالت استفاده کند باید تنها عضو مذکر بالای ۱۸ سال خانواده خود باشد، ممکن است در اینجا  این سوال در ذهن خواننده شکل بگیرد که در صورت داشتن برادر بالای ۱۸ سال تکلیف شخص متقاضی چه می شود ؟ آیا باز هم میتوان برای معافیت  اقدام نمود؟ پاسخ مثبت است اما باید شرط زیر برقرار باشد:

چنانچه به تشخیص شورای پزشکی برادر بیمار قادر به سرپرستی و نگهداری مکفول نباشد در آن صورت تنها فرزند ذکور سالم بالای ۱۸ سال می‌تواند درخواست معافیت کفالت نماید.

شرایط تخصصی موارد خاص معافیت کفالت

هنگامی که سخن از معافیت کفالت به میان می آید اذهان عمومی به نقاطی معطوف می شود که بسیار مبرهن است کما اینکه بسیاری از مشمولان و خانواده های آنان از موارد خاص معافیت کفالت بی خبرند مواردی که با داشتن شرایطی نه چندان دشوار می تواند مشمولان را از معافیت دائم بهره مند سازد. اما سوال اصلی این است که موارد خاص معافیت کفالت شامل چه مواردی می شود؟

ماده ۶ قانون حمایت از معلولین پرچمدار موارد خاص معافیت کفالت

برابر ماده ۶ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین؛ یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده(هردو یا یکی از آن ها معلول باشد) و یا حداقل ۲ نفر از فرزندان آن ها معلول و ناتوان باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد. سوال مهمی که در این بحث می آید تعریف لغت معلول است جالب است بدانید که در بسیاری از موارد اولیای معلول نباید مشکل جسمی حادی داشته باشند و گاه می توان با یک ضعف جزئی در سیستم شنوایی و یا بینایی با استناد بر ماده ۶ قانون حمایت از معلولین از موارد خاص معافیت کفالت بهره مند شد و معافیت دائم را اخذ نمود البته پر واضح است که باید این بیماری ها با تایید شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی باشد در آینده مشاوران حامی این موارد را در دسته معافیت های پزشکی به طور کامل شرح خواهند داد.

موارد خاص معافیت کفالت

نکته طلایی ماده ۶ در موارد خاص معافیت کفالت

نکته طلایی ماده ۶ اینجاست که نیازی نیست مشمول تنها فرزند بالای ۱۸ سال پدر یا مادر معلول خود باشد  به عنوان مثال پدر یا مادر معلولی ( یا هر دو) که دارای ۳ فرزند پسر بالای ۱۸ سال باشد یکی از این سه فرزند می تواند از موارد خاص معافیت کفالت و ماده ۶ بهره مند شود.

جانبازان و آزادگان ، دیگر مدعیان موارد خاص معافیت کفالت

در میان موارد خاص معافیت کفالت سرو های تنومند انقلاب اسلامی نیز سهم بسزایی دارند چنانچه پدر یا مادری یکی از شرایط زیر را احراز کند می تواند یکی از فرزندانش را معاف دائم کند:

  1. ۲۵% جانبازی
  2. ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه های حق علیه باطل
  3. ۳۶ ماه سابقه آزادگی

لازم به ذکر است ترکیب آیتم های ۱ و ۲ نیز راهگشاست ( به عنوان مثال ۲۰% جانبازی و ۱۰ ماه حضور در جبهه) موارد خاص معافیت کفالت نیز  همانند ۶ دسته اصلی معافیت کفالت در زمان صلح معتبر است.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷۶۶
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz