معافیت کفالت مادر

دسته: معافیت کفالت , نظام وظیفه
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: پنجشنبه - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ بروزرسانی: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

در مقالات قبلی شرایط معافیت کفالت را شرح دادیم و پس از آن شرایط اختصاصی برای معافیت کفالت پدر بزرگ (کفالت جد) ، کفالت مادربزرگ (کفالت جده) و کفالت پدر را به طور کامل مورد نقد و بررسی قرار دادیم اما در این مقاله مشاوران حامی به سراغ پر نکته ترین نوع معافیت کفالت رفته اند که حاوی نکات و ضوابط فراوان است ، معافیت کفالت مادر محوریت مقاله حاضر را تشکیل می دهد.

شرایط اختصاصی کفالت مادر

برای برخورداری از معافیت کفالت مادر باید دو شرط اصلی را احراز نمود:

مادر به سبب طلاق یا فوت شوهر ، فاقد همسر باشد.
مشمول تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال برای مادر باشد.

یکی از مهم ترین موارد در زمینه معافیت کفالت مادر پارامتر زمان است ، به این مفهوم که معافیت کفالت مادر تا ۳۰ ماه پس از طلاق و یا فوت پدر ، برقرار است و به صورت معافیت موقت محسوب می شود اما پس از ۳۰ ماه با احراز شرط زیر می تواند به معافیت دائم تبدیل شود.

در صورتی که در طول مدت ۳۰ ماهه مادر مجرد و همچنین در قید حیات باقی بماند و مشمول نیز در مدت مذکور به عنوان تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال باشد.

 

لازم به ذکر است که مدت از ۳۰ ماه از تاریخ ثبت طلاق و یا فوت پدر محاسبه می شود و چنانچه زمان درخواست معافیت کفالت مادر پس از ۳۰ ماه باشد معافیت از نوع دائم صادر خواهد شد.

چنانچه پدر در حبس و یا مفقود الاثر باشد تا هرگز نمی توان از معافیت کفالت استفاده نمود، یکی از موارد چالش برانگیز ازدواج مجدد مادر و تاثیر آن بر صدور معافیت کفالت است برای آنکه ازدواج مجدد مادر تاثیر منفی بر روی اخذ معافیت کفالت از ناحیه مشمول نداشته باشد باید این ازدواج پس از ۳۰ ماه و پس از صدور معافیت دائم برای مشمول باشد چون در این صورت معافیت دائم صادر شده و برای مشمول مشکلی ایجاد نخواهد شد.

معافیت کفالت مادر

وضعیت سایر فرزندان برای اخذ معافیت کفالت مادر

چنانچه در طول ۳۰ ماه فرزند دیگر خانواده نیز به سن ۱۸ سال برسد وضعیت رسیدگی به معافیت کفالت مادر متوقف می شود و ملاک شرایط جدید است.

چنانچه مشمول برادر صغیر زیر ۱۸ سال داشته باشد می تواند در حالتی که پدر فوت کرده باشد درخواست معافیت کفالت را برای برادر خود تغییر دهد.

اگر فرزندی از معافیت کفالت مادر استفاده کند و پس از صدور معافیت دائم فوت نماید و یا به تشخیص پزشک مورد تایید نظام وظیفه بیمار باشد می توان درخواست معافیت را برای برادر دیگرش به مرحله اجرا و اخذ برساند.

چنانچه مادر از شوهر قبلی خود فرزند داشته باشد که نزد وی نباشد نمی توان به درخواست مشمول در این حالت رسیدگی نمود زیرا مشمول باید تنها فرزند بالای ۱۸ سال برای مادر باشد.

شاغل بودن و سلامت جسمانی مادر تاثیری بر دو شرط اصلی معافیت کفالت مادر ندارد به عنوان مثال مادر می تواند در سلامت کامل باشد  و مشمول از معافیت استفاده کند اما مشروط بر اینکه طلاق گرفته باشد یا شوهرش فوت کرده باشد.

تا زمانی که به بر اساس مدارک مستدل از جمله شناسنامه رابطه نسبیت بین مادر و فرزندان احراز نگردد نمی‌توان به ادعای کفالت رسیدگی نمود.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰۴۳
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz