معافیت کفالت خواهر

دسته: معافیت کفالت , نظام وظیفه
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: جمعه - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ بروزرسانی: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

در میان انواع معافیت کفالت ، معافیت کفالت خواهر چندان مرسوم نیست و تقاضای سالیانه مشمولان برای اخذ معافیت کفالت خواهر نسبت به سایر معافیت های کفالت بسیار کمتر است اما به هر حال ممکن است شرایط برای عده ای از مشمولین فراهم باشد تا بتوانند از این نوع معافیت بهره بگیرند به همین منظور مشاوران حامی در این مقاله کم و کیف شرایط اختصاصی لازم برای معافیت کفالت را به چالش خواهند کشید لازم به ذکر است برای مطالعه انواع دیگر معافیت کفالت می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

معافیت کفالت پدر بزرگ (کفالت جد)
معافیت کفالت مادر بزرگ (کفالت جده)
معافیت کفالت پدر
معافیت کفالت مادر

شرایط اصلی معافیت کفالت خواهر

شرایط اصلی برای بهره گیری از معافیت کفالت خواهر عبارتند از:

پدر فوت کرده باشد.
مشمول تنها برادر بالای ۱۸ سال خواهرش باشد.
خواهر سرپرست دیگری به جز مشمول نداشته باشد.

در بررسی شرایط برای کفالت خواهر سن خواهر هیچ تاثیری ندارد و ملاک رسیدگی نمی باشد همچنین مشمول باید برادر تنی خواهر باید و برادر ناتنی نمی تواند درخواست معافیت کفالت خواهر دهد.

پدر نیز باید تنها فوت کرده باشد تا بتوان ادعای معافیت نمود چنانچه پدر در حبس باشد و یا مادر را طلاق داده باشد مشمول نمی تواند برای خواهرش ادعای کفالت نماید. اما اگر خواهری که پدرش فوت شده طلاق گرفته باشد برادرش می تواند ادعای معافیت کفالت برای وی را نماید مشروط برآنکه خواهر فرزند ذکور بالای ۱۸ سال نداشته باشد.

اما یکی از نکاتی که بسیاری از مشمولین واجد شرایط برای اخذ معافیت کفالت خواهر نمی دانند در قید حیات بودن مادر است لازم است خدمت این دسته از عزیزان عرض نماییم که وجود مادر با هر سنی و با هر شرایط بدنی هیچگونه ممانعتی برای اخذ معافیت کفالت خواهر به وجود نمی آورد.

 

معافیت کفالت خواهر

شاغل بودن خواهر نیز تاثیری در درخواست معافیت ندارد همچنین چنانچه خواهری برادر ناتنی داشته باشد نیز مانعی محسوب نمی شود و برادر تنی وی می تواند درخواست معافیت کفالت نماید. برادر تنی یعنی برادری که پدر و مادرش هر دو با  پدر و مادر خواهر یکسان باشد.

اما اگر خواهر به جز مشمول برادر تنی بالای ۱۸ سال داشته باشد تنها در حالتی مشمول می تواند کفالت خواهر را به عهده بگیرد که به تشخیص پزشک مورد تایید نظام وظیفه برادر بالای ۱۸ سالش بیمار شناخته شود.

اگر سرپرستی خواهر فاقد پدر به سازمانهای خیریه و افراد خیر واگذار شده باشد برادر می‌تواند درخواست معافیت کفالت خواهر را نماید

فقط در صورتی که توانایی سرپرستی از خواهر را داشته و عملا سرپرستی از خواهر را به عهده بگیرد می‌تواند درخواست معافیت کفالت نماید.

در صورتی که برادر به علت بیماری قادر به سرپرستی از خواهر نبوده یا فوت نماید در صورتی که خواهر همچنان فاقد سرپرست باشد برادر دیگر وی می‌تواند درخواست رسیدگی نماید.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۲۱۲
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz