راهکار های افزایش تمرکز هنگام مطالعه

دسته: پزشکی رو قورت بده! , مهم ترین ها , نحوه مطالعه , نحوه مطالعه دروس کنکور
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: شنبه - ۸ دی ۱۳۹۷
تاریخ بروزرسانی: ۸ دی ۱۳۹۷

اگر هنگام درس خواندن تمرکز ندارید یا هنگام مطالعه حواستان پرت می شود این مطلب را از دست ندهید. یکی از رایج ترین مشکلات داوطلبان هنگام مطالعه عدم تمرکز و حواس پرتی است. مساله ی تمرکز هنگام مطالعه مشکل اکثر داوطلبان کنکور سراسری می باشد که بدلیل تنوع دروس، بخصوص در کنکورعلوم تجربی این مساله بسیار موضوع قابل توجهی بوده و نیاز به تحلیل آن می باشد به همین منظور بهتر است داوطلبان هر سه گروه تجربی، ریاضی و انسانی این مطلب را مطالعه نموده و سعی بر اجرای این نکات کلیدی در هنگام مطالعه ی خود داشته باشند.

عوامل تاثیر گذار بر روی تمرکز هنگام مطالعه

بخشی زیادی از تلاش داوطلبان بدلایل گفته شده از بین می رود و نتایج متناسب با ساعات مطالعه ی خود را نمی بینند و در واقع ساعت مطالعه مفیدشان با ساعت مطالعه ای که ثبت می کنند خیلی تفاوت دارد. نتیجه ی این مشکلات از بین رفتن انگیزه و عدم دستیابی به نتیجه ی دلخواه است. راه کارهایی که در این مطلب به آنها اشاره می شود میتواند تا حد زیادی مشکلات هنگام مطالعه را رفع نماید. عواملی که سبب حواس پرتی می شوند شامل دو دسته می باشند.

الف) عوامل فردی:

۱. یادداشت کردن افکار مزاحم و فکر کردن به آنها در ساعتی خارج از ساعت مطالعه ، با اینکار به بی اهمیت بودن افکاری که هنگام درس خواندن به سراغتان می آید پی خواهید برد و همچنین ذهنتان از آن افکار خالی شده و در زمان دیگری به آنها خواهید پرداخت زیرا هیچ فکری که در هنگام درس خواندن به سراغتان می آید به اندازه درس خواندن و مطالعه اهمیتی ندارد. بهترین زمان نیز برای این کار نیم ساعت قبل از خواب است این کار در بلند مدت باعث افزایش تمرکز شما هنگام مطالعه خواهد شد.

۲.این نکته را بخاطر داشته باشید که قرار نیست همه ی شرایط در ایده آل ترین حالت خود باشد پس اگر مدام به حجم درسی که باقی مانده و همچنین زمان محدود خود فکر کنید تمرکز شما از روی مطلبی که مطالعه می کنید برداشته شده و نه تنها به شما کمکی نمیکند بلکه شما را از بهره بردن از زمان حالی که در اختیار دارید بی نصیب می گذارد.

ب) عوامل محیطی:

۱.محیط مطالعه ی شما نباید عواملی داشته باشد که باعث حواس پرتی شما شود را باید از محیط مطالعه ی خود حذف نماییم. زیرا بعنوان مثال وقتی فکر شما درگیر یک قاب عکس می شود ذهن ناخودآگاه شروع به بازیابی جزئیات می کند و اینکار بازده مطالعه ی شما را به طور محسوسی کاهش می دهد پس بهتر است محل مطالعه ی شما ساده باشد.

۲.در هنگام مطالعه ی هر درس فقط کتاب و جزوات همان درس را درکنار خود قراردهید مثلا زمانی که زیست مطالعه می کنید، با دیدن کتاب های ریاضی به این فکر خواهید افتاد که ” ای وای هنوز ریاضی هم مطالعه نکردم !!! وقت ندارم…. ” به عبارت دیگر کارهایی که برای بقیه ی دروس باید انجام دهید بخشی از تمرکز شما را مشغول خود میکند و سبب کاهش کیفیت مطالعه ی شما می شود.

امیدواریم که این مطلب برای شما داوطلبان کنکور سراسری مفید واقع گردد.

کانال گروه آموزشی حامی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵۰
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz