راهنمای تحصیل در ژاپن

دسته: تحصیل در خارج کشور , تحصیل در ژاپن
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: جمعه - ۶ اسفند ۱۳۹۵
تاریخ بروزرسانی: ۶ اسفند ۱۳۹۵

هنگامی که صحبت تحصیل در ژاپن به میان می آید اولین چیزی که در ذهن متقاضیان شکل می گیرد یادگیری زبان ژاپنی است که همانطور که انتظار می رود یادگیری آن بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد.اما آیا واقعا نیاز است که برای تحصیل در ژاپن حتما زبان ژاپنی را بیاموزیم ؟ ، مراحل اخذ پذیرش و تحصیل در ژاپن به چه صورت است؟ هزینه زندگی در ژاپن حدودا چقدر است؟ این سوالات مواردی هستند که گروه آموزشی حامی در این مقاله به آن ها پاسخ می دهد.

اهمیت یادگیری زبان ژاپنی برای تحصیل در این کشور

این موضوع به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد برای رشته های فنی مهندسی یادگیری زبان ژاپنی اهمیت چندانی ندارد  و می توان از منابع انگلیسی نیز استفاده نمود اما برای رشته های گروه علوم انسانی یادگیری زبان ژاپنی بسیار ضروری بوده زیرا لازم است که دانشجویان حتما منابع ژاپنی را مطالعه کنند. برای مقاطع تحصیلی هم لازم است ذکر شود که در مقطع کارشناسی ارشد نیار به یادگیری زبان ژاپنی بیشتر از مقطع دکتری حس می شود و در مقطع دکتری  دانشجویان راحت تر می توانند از منابع انگلیسی استفاده کنند.

راه های یادگیری زبان ژاپنی

برای متقاضیانی که از طریق سفارت ژاپن اقدام می کنند و بورس دولت ژاپن را می گیرند می توانند به مدت ۶ ماه از کلاس های ژاپنی که در سفارت برگزار می شوند استفاده کنند اما سایر دانشجویان که از بورس بهره نمی برند معمولا یادگیری زبان را به پس از فرآیند اخذ پذیرش موکول می کنند زیرا در کشور ژاپن همواره کلاس های زیادی برای دانشجو های خارجی برگزار می شود که می توان از آنها بهره برد لازم به ذکر است برای دانشجویانی که ازبورس دولت ژاپن استفاده نمی کنند از لحاظ مالی یادگیری زبان در خاک ژاپن (و نه ایران) صرفه بیشتری دارد.

هزینه تحصیل در ژاپن 

هزینه تحصیل در ژاپن بستگی مستقیم دارد به این موضوع که شما دانشگاه دولتی را انتخاب کرده باشید و یا اینکه مقصد شما یک دانشگاه خصوصی باشد در کشور ژاپن دانشگاه های خصوصی شهریه بالاتری دارند و در مقابل از کیفیت پایین تری نیز برخوردارند بنابر این عاقلانه است که دانشگاه های دولتی به عنوان مقصد پذیرش انتخاب شود برای دانشگاه های دولتی نیز شهریه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در سال ۲۰۱۳ چیزی حدود ۵۰۰۰۰۰ ین در سال برآورد شده است.هزینه یک زندگی دانشجویی معمولی در ژاپن نیز حدودا برابر با ۸۰۰۰۰ ین برآورد می شود که این هزینه شامل هزینه های آب ، برق ، گاز و خوراک و رفت و آمد یک فرد مجرد می شود طبیعی است که یک شخص متاهل به دوبرابر این میزان نیاز دارد.

شرایط کار دانشجویی در کشور ژاپن

بسیاری از دانشجویان تصمیم بر آن دارند که مخارج تحصیل و زندگی خود در ژاپن را با کار کردن متحمل شوند اگر شما جز این دسته از افراد هستید بهتر است که از همین حالا قید کارهای دانشگاهی نظیر TA شدن را بزنید چرا که درآمد بسیار کمی دارد بنابراین باید به کارهای یدی نظیر فروشندگی ، کار در رستوران و … روی بیاورید.

شرایط گرفتن بورس تحصیلی در ژاپن

همانطور که از گفتار بالا برمی آید ژاپن کشور نسبتا گرانی است و تحصیل در آن کشور بدون گرفتن بورس تحصیلی چندان عاقلانه به نظر نمی آید برای گرفتن بورس تحصیلی که غالبا بورس “مون بو شو” نام دارد در ژاپن دو راه عمده وجود دارد

  1. اقدام از طریق سفارت ژاپن
  2. تماس مستقیم با اساتید دانشگاه های ژاپن

بورس مون بو شو حدودا برابر با ۱۸۵۰۰۰ ین بوده که برای یک زندگی معمولی (حتی متاهلی) مناسب می باشد به علاوه آن نیاز به پرداخت شهریه دانشگاه نیز نمی باشد اما گرفتن این بورس امری طاقت فرساست و نیاز به دوندگی فراوان دارد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۹۶
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz