جمع بندی کنکور سراسری ۹۶

دسته: پزشکی رو قورت بده! , مشاوره کنکور سراسری , مشاوره و برنامه مطالعاتی , مشاوره و برنامه مطالعاتی , مهم ترین ها , نحوه مطالعه
۱۲ دیدگاه
تاریخ انتشار: یکشنبه - ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ بروزرسانی: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

کنکور سراسری ۹۶ رفته رفته به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و اکثر داوطلبان درس ها را به پایان رسانده و در ایستگاه آخر قرار دارند،اهمیت دوران جمع بندی کنکور بر هیچ داوطلبی پوشیده نیست،به طور قطع به یقین یکی از تعیین کننده ترین دوران مطالعاتی کنکور همین دوران جمع بندی است ،داوطلبان بسیاری را می شناسیم که در طول سال تحصیلی مطالعه جدی نداشته اند ولی با اهتمام ورزیدن در دوران جمع بندی کنکور توانسته اند نتیجه شگرفی را در کنکور سراسری کسب نمایند در مقابل داوطلبانی وجود دارند که توصیه های مشاوران در دوران جمع بندی را جدی نگرفته اند و علیرغم یک تلاش قابل قبول در طول سال تحصیلی متاسفانه عرصه را به سایر رقبا واگذار کرده اند.، به همین منظور مشاوران حامی در این مقاله تصمیم گرفته اند تا با ارائه نکات کاربردی و موارد حیاتی به داوطلبان عزیز کنکور آن ها را برای استفاده هر چه بهتر از دوران جمع بندی کنکور آماده کنند.

گام اول برای ورود به دوران جمع بندی کنکور

همان طور که برای هر پدیده ای نیاز به یک مقدمه داریم، برای ورود به دوران جمع بندی نیز نیازمند طی یک مرحله مقدماتی هستیم، اکنون که این مقاله را می نویسیم حدود دو ماه تا کنکور سراسری زمان باقی است ، و زمان نسبتا مناسبی برای یک جمع بندی تمام و کمال در دست است، پیشنهاد ما به داوطلبان عزیز این است که در وهله اول مباحثی از دروس را که تا به حال نخوانده اید را روی یک کاغذ بنویسید اگر داوطلب کوشایی بوده باشید باید از  اول سال تحصیلی و یا زمان ثبت نام کنکور سراسری تا به حال  حدود ۸۰% مطالب را مطالعه کرده باشید و بنابر این برای ۲۰% پایانی دروس مشکل چندانی پیش روی شما قرار ندارد جالب است بدانید اکثر موسساتی که اقدام به برگزاری آزمون آزمایشی می کنند نیز در چنین حالتی به سر می برند و حتی سازمان سنجش آموزش کشور نیز آزمون های جامع خود را شروع کرده است، بنابراین اگر گام به گام با دروس پیش آمده باشید مرحله مقدماتی شما زمان چندانی از شما نخواهد گرفت.

اما حالتی را تصور کنید که داوطلب مطالعه مناسبی را در طول سال تحصیلی نداشته است و هم اکنون که در یک قدمی دوران جمع بندی است با سیل عظیمی از مطالب باقیمانده مواجه است  در این حال ممکن است بسیاری از اطرافیان داوطلب ،وی را از ادامه مسیر بازدارند و با به کاربردن جملاتی نظیر “بگذار برای سال بعد !” روحیه داوطلب را به ورطه نابودی کشانده و عملا وی را از ورود به دوره جمع بندی کنکور باز می دارند اما مشاوران حامی برای چنین داوطلبی راه حل زیر را ارائه می دهند و اعتقاد دارند که با عمل به آن می توان سیل عظیمی از رقبا را در کنکور سراسری کنار زد لازم است بدانید که برای موفقیت در کنکور سراسری پیش از هر چیز به روحیه جنگندگی نیاز دارید ، داوطلبی که از داشتن روحیه جنگندگی بی بهره است هر چقدر هم که مطالعه کرده باشد ممکن است در مسیر کنکور قالب تهی کند اما با داشتن روحیه جنگندگی می توان عدم مطالعه کافی را جبران نمود.

راه حل ما برای این دسته از داوطلبان:

درست است که در این ایستگاه از مسیر کنکور شما با سیل عظیمی از مطالب مطالعه نشده رو به رو هستید اما یقینا مطالبی هم وجود دارد که شما به خوبی روی آن ها مسلط هستید توصیه ما این است که این دو دسته مطالب را روی دو کاغذ جداگانه بنویسید کاغذ اول مربوط به نقاط قوت شما و مطالبی که در طول سال مطالعه نموده اید و دسته دوم مطالب مطالعه نشده. پس از نوشتن این مطالب بر روی کاغذ نوبت به برنامه ریزی برای مطالعه آن ها می رسد. در ابتدا باید سعی کنید تا مطالب خوانده نشده را تا حد قابل قبولی پوشش دهید.

اما سوال این است که آیا باید همه مطالب مطالعه نشده را در این دوران بخوانیم؟ پاسخ به این سوال به شدت منفی است، زیرا کنکور همانند یک مسابقه اتومبیلرانی است که در آن رانندگان در برخی از پیچ های مسیر بر روی پدال گاز فشار داده و از دیگران سبقت می گیرند و در برخی از نقاط مسیر نیز پدال ترمز را می فشارند تا از واژگونی اتومبیل جلوگیری کنند! بنابراین برای موفقیت در کنکور لازم نیست تا همه مطالب را دقیق بخوانید بلکه باید هنگام رسیدن به بعضی از دروس و مباحث پدال گاز را فشرده و از آن ها عبور کنید!

برای مطالعه دروس باقی مانده در دوران جمع بندی در دروس عمومی و دروس تخصصی دو رویکرد مختلف وجود دارد ، که ابتدا دروس عمومی را مورد بررسی قرار می دهیم:

رویکرد مطالعه در دوران جمع بندی کنکور برای دروس عمومی

زبان و ادبیات فارسی :

در درس زبان و ادبیات فارسی از مباحث لغت و تاریخ ادبیات هر چه باقی مانده است را بخوانید (ادبیات دو ، سوم ،پیش دانشگاهی) و اگر تا به حال دست به مباحث قرابت معنایی و آرایه ادبی نزده اید سراغ منابع تالیفی نروید و تنها به زدن تست های کنکور سال های قبل بپردازید.

عربی :

در این درس نیز اگر مطالب مطالعه نشده دارید سعی کنید روی مباحث ترجمه و معانی لغت مانور دهید و از مطالعه قواعد سنگین عربی نظیر مبحث اعلال بپرهیزید اما قواعد سبک تر نظیر حال و تمییز و مفعول به را می توان در این دوران مطالعه کرد.

دین و زندگی :

از هر کدام از کتاب های دوم ، سوم و یا پیش دانشگاهی چنانچه درس خوانده نشده دارید ،حتما در برنامه مطالعاتی خود بگنجانید زیرا با صرف یک زمان معقول می توان نتیجه خوبی را به دست آورد.

زبان انگلیسی:

در درس زبان نیز می توان لغات و گرامر را در این دوران مطالعه نمود اما اگر تا به حال در زمینه Reading و Cloze Test تمرینی نداشته اید و در این مباحث ضعیف هستید هرگز توصیه نمی کنیم که در این دوران به سراغ این مباحث بروید.

تذکر مهم : چنانچه تمامی مطالب را در دروس عمومی مطالعه کرده اید و مطلب خوانده نشده ای وجود ندارد نیز مرور مطالب را در دستور کار خود قرار دهید و در موارد حفظی نظیر معانی لغات و تاریخ ادبیات و…زمان صرف کنید و سپس با تست زنی به تثبیت آموخته های خود بپردازید.

رویکرد مطالعه دوران جمع بندی کنکور برای دروس اختصاصی

در دروس اختصاصی داستان کمی متفاوت تر از دروس عمومی است در دروس اختصاصی اگر مباحثی وجود دارد که تا به حال هرگز به سراغ آن ها نرفته اید بهتر است حداکثر در فاصله یک ماه تا کنکور با استفاده از دبیر و دوره های فشرده موسسات آن ها را مطالعه کنید،خاطرتان باشد که تثبیت و مرور مطالبی که قبلا مطالعه کرده اید تاثیر بسیار بیشتری در موفقیت شما دارد بنابراین مرور مطالب درسی را در دستور کار خویش قرار دهید.

اگر خاطرتان باشد در طول سالی که گذشت و در مقالات مختلف به موضوع خلاصه نویسی در دروس اشاره کردیم، اهمیت این خلاصه نویسی ها در دوران جمع بندی به چشم می آید زیرا این روزها آنقدر وقت در اختیار ندارید که بخواهید برای تک تک دروس به سراغ درسنامه های منابع آموزشی بروید ، بنابراین مرور خلاصه هایتان در دروس مختلف تاثیر شگرفی در ذخیره سازی زمان برای شما خواهد داشت.

کانال تلگرام کنکور سراسری و آزاد

تست زنی در دوران جمع بندی کنکور

کنکور بازی لحظه هاست مطالعه صرف منابع درسی به تنهایی برای موفقیت داوطلب کافی نیست و هنگامی این مطالعه ثمربخش خواهد بود که به وسیله تست زنی و کنترل زمان در بوته آزمایش قرار گیرد بنابراین اهمیت تست زنی در دوران جمع بندی کنکور بسیار بالاست توصیه اکید میکنیم که در این دوران تنها با در نظر گرفتن زمان و همانند یک کنکور واقعی آزمون بدهید اما اینکه چه آزمون هایی شما را برای کنکور سراسری ۹۶ در بالاترین سطح آمادگی قرار خواهد نیز بسیار حائز اهمیت است.

آیا کنکورهای سال های قبل به تنهایی کافی است؟ پاسخ به این سوال از نظر مشاوران حامی منفی است، درست است که بهترین و معتبرترین منبع برای شرکت در کنکور سراسری ،آزمون های سال های قبل است اما داوطلب باید با شرایط و سطوح سوال مختلف آشنا باشد  تا در صورت سخت بودن کنکور دچار آشفتگی ذهنی نشود به همین منظور توصیه می کنیم که در برنامه آزمون دادن خود در منزل و یا کتابخانه آزمون های آزمایشی موسسات مختلف به ویژه کانون فرهنگی آموزش و گزینه دو را بگنجانید.

بنابراین آزمون های جامع آن موسسات که در سال های قبل برگزار شده است را به طور آزمایشی در کتابخانه آزمون دهید و در کنار آن به بررسی سوالات کنکور داخل و خارج کشور سال ۸۵ تا ۹۰ (به صورت آموزشی و بدون در نظر گرفتن زمان) بپردازید. تا در مراحل بعدی که ازاوایل خرداد ماه آغاز می شود به بررسی آزمون سال های ۹۰ تا ۹۵ بپردازید،توصیه اکید میکنیم که کنکور های خارج از کشور سال های ۹۰ تا ۹۵ را به صور کنکور آزمایشی و با در نظر گرفتن زمان در کتابخانه و یا منزل انجام دهید زیرا  سوالات کنکور های خارج از کشور بسیار شبیه به سوالات کنکور های داخل است لازم به ذکر است که سوالات کنکور های خارج از کشور در وب سایت حامی موجود است و داوطلبان می توانند از طریق سرچ در سایت به این سوالت دسترسی پیدا کنند.

دانلود سوالات کنکورهای داخل

دانلود سوالات کنکور های خارج از کشور


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۳۶
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

12 دیدگاه ثبت شده در "جمع بندی کنکور سراسری ۹۶"

نحوه اطلاع رسانی
avatar
مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رأی
منتظر
کاربر مهمان
منتظر

سلام. سازمان سنجش اصلاحیه قرار میده؟

اذر
کاربر مهمان
اذر

سلام.من کنکوری سل ۹۵ بودم و تمام منابع و کتاب تستی هایی که دارم چاپ ۹۵ یا اخرین چاپ ۹۴ هست.میتونم برای کنکور ۹۷ هم از همین منابع استفاده کنم؟بیشتر کتاب هام از انتشارات کتاب سبز هست

p
کاربر مهمان
p

باعرض ادب واحترام خدمت گروه حامی .من دانشجو پرستاری روزانه ام .میشه بعداز فارغ التحصیلی .به خاطر به تعویق انداختن خدمت سربازیم .بلافاصله بعد از دانشگاه برم دانشگاه آزاد یا پیام نور انتخاب کنم تا زمان کنکور .بعدوقتی جواب کنکور آم برم پزشکی ملی یا آزاد شرکت کنم .خواهشا جواب بدین .ممنون از حمایت هاتون ..

اشکان منش نیا
کاربر مهمان
اشکان منش نیا

با سلام
بنظر شما سال اینده برای کنکور دو نمونه سوال میدن یا یک نمونه؟
برای بچه های نطام قدیم یه نمونه و برای بچه های نظام جدید که تازه میان هم یم نمونه؟

اشکان منش نیا
کاربر مهمان
اشکان منش نیا

بنظر شما با توجه به این که سازمان سنجش میگه سوالات فقط از کتاب های درسی میاد چرا بعضی از سوالها خارج از کتاب های درسی میاد؟
یا چرا اموزش پروزش اجازه میده که هر انتشاراتی این هم کتاب تکمیلی چاپ بکننn که خیلی از انها هم اصلا کیفیت محتوایی مناسب هم ندارند.

اشکان منش نیا
کاربر مهمان
اشکان منش نیا

با سلام
بنظر شما اگه سال اینده یک نمونه سوال بدند در کنکور بر اساس کتاب های جدید میدن ان وقت بنظر شما دانش اموزان سال های قبل ضرر نمیکنن؟

wpDiscuz