تفاوت کنکور سراسری ۹۷ و ۹۸

دسته: آموزشی , پزشکی رو قورت بده! , مهم ترین ها , نحوه مطالعه , نحوه مطالعه دروس کنکور , نکته های آموزشی , ویژه ها
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: یکشنبه - ۱۶ دی ۱۳۹۷
تاریخ بروزرسانی: ۱۶ دی ۱۳۹۷

با توجه به تغییرات صورت گرفته در نظام آموزشی کشور در سال های اخیر مساله نگران کننده برای داوطلبان کنکور سراسری ۹۸، تفاوت کنکور سراسری ۹۷ و ۹۸ بوده که این موضوع باعث ایجاد سیل عظیمی از سوالات داوطلبان در خصوص این مهم شده است. ما در این مطلب سعی کرده ایم تمامی توضیحات لازم را متذکر شویم تا شما دوستان عزیز هیچ نگرانی در این خصوص نداشته باشید.


کنکور سال ۹۸ چگونه برگزار خواهد شد؟ برای کنکور سال ۹۸ چه باید کنیم؟

هیچ نگرانی برای کنکور سال ۹۸ نداشته باشید چرا که بر اساس مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش در سال ۱۳۹۸ ، کنکور سال ۹۸ به صورت دو آزمون جداگانه  اجرا میشود .یک آزمون شامل مجموعه سوالاتی که براساس کتاب های دانش آموزان نظام قدیم طراحی شده است و آزمون دیگر براساس کتاب های دانش آموزان نظام جدید است. اما لازم به ذکر است که از دروسی که بین این دو نظام مباحثشان مشترک است ، سوالات یکسان طرح میشود. پس داوطلبان هرکدام باید دقت داشته باشند که در آزمون به سوالاتی پاسخ دهند که مربوط به نظامی هست که از آن فارغ التحصیل شده اند. این روند مربوط به کنکور سال ۹۸ است و در سال ۹۹ به روال قبل خود باز میگردد.


سابقه تحصیلی در کنکور سال ۹۸ چگونه اعمال میشود؟

در روز یکشنبه ۱۷ تیرماه ۹۷ سهم سابقه تحصیلی در کنکور سال ۹۸ ، برای داوطلبان نظام جدید حداکثر۳۰ درصد و با تاثیر مثبت تصویب گردید که از امتحانات نهایی که برای پایه ی دوازدهم برگزارمیشود بدست می آید و اما برای داوطلبان نظام قدیم  که یک یا چند درس آنها به صورت امتحان نهایی برگزار شده است حداکثر ۲۵ درصد نمره از امتحانات نهایی و با تاثیر مثبت بوده  وبه میزان حداکثر ۵ درصد و با تاثیر مثبت ازدروسی که در سال پیش دانشگاهی به صورت امتحان نهایی برگزار شده است میباشد ،که در مجموع همان حداکثر ۳۰ درصد و به صورت تاثیر مثبت است. اگر بصورت جزئی تر بخواهیم بیان کنیم داوطلبان شامل سه دسته میشوند ،

دسته اول : شامل داوطلبان ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال ۱۳۹۸ و در نظام آموزش جدید اخذ کرده اند و دروس پایه سال دوازدهم به صورت امتحانات نهایی برایشان برگزار شده است. این افراد همان داوطلبان نظام جدید هستند که این امتحانات حداکثر ۳۰ درصد و با تاثیر مثبت برایشان اعمال میشود.

دسته دوم :  داوطلبانی هستند که دیپلم ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ اخذ کرده اند. در این حالت حداکثر ۲۵ درصد و با تاثیر مثبت برای سوابق تحصیلی ای که دارند و ۵ درصد و با تاثیر مثبت برای امتحانات نهایی دوره ی پیش دانشگاهی در نظر گرفته میشود.

دسته سوم : سایر افراد فارغ التحصیل دیپلمه هستند (غیر از مواد بالا) که سوابق تحصیلی برای آنها حساب نمیشود.

نکته ی دیگر اینکه امتحانات نهایی سال ۹۸ با ضرایبی یکسان با ضرایب همان دروس در کنکور، در خرداد ماه سال ۹۸ برگزار و محاسبه میشوند.


دروس و تغییراتشان در کنکور سال ۹۸

محتوای کتب درسی تغییرات آنچنانی نداشته  و محتوای آن یکسان است و تنها تغییرات اندکی روی آن رخ داده است که این تغییرات برای داوطلبان نظام قدیمی که اکنون قصد شرکت در کنکور را دارند نگرانی و سوالاتی رو ایجاد کرده است.

همانطور که گفته شد این تغییرات اصل محتوا را در برنمیگیرند و در صورتی که کتاب های سال دوم و سوم دبیرستان را مطالعه کرده باشند با نگاهی بر کتاب های جدید سال های دهم و یازدهم به تسلط میرسند و تغییرات کتب برایشان مشخص و جزئی خواهد بود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۰۲۷
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz