برنامه ریزی کنکور ۹۶ رشته ریاضی و فیزیک

دسته: آموزشی , مشاوره و برنامه مطالعاتی , مشاوره و برنامه مطالعاتی , نکته های آموزشی
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: چهارشنبه - ۲۰ بهمن ۱۳۹۵
تاریخ بروزرسانی: ۸ فروردین ۱۳۹۶

در این مقاله هدف ما برنامه ریزی برای کنکور ۹۶ ریاضی فیزیک می باشد. در حال حاضر در اواخر ماه بهمن به سر می بریم وتقریبا ۵ ماه تا کنکور فاصله داریم. خوب حال سوال این است که در این ۵ ماه باقی مانده چگونه برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم به نتیجه دلخواه خود برسیم.

هرشخصی ممکن است بر اساس معیارهای خاص خودش برنامه ریزی کند ولی هدف اصلی گرفتن نتیجه مطلوب از برنامه ریزی می‌باشد.

مشکلات عمده دانش آموزان کنکوری در برنامه ریزی و مطالعه دروس

در این بخش سعی بر ما این است مشکلات پیش روی دانش آموزان کنکوری را مورد بررسی قرار دهیم.

خستگی کنکوری ها بعد از امتحانات ترم اول مدرسه

متاسفانه خیلی از دانش آموزان به دلیل پشت سر گذاشتن امتحانات ترم اول همچنان خستگی امتحانات را احساس می کنند و از جو کنکور دور شده اند و نمی توانند به شرایط قبلی برگردند وخوب این دانش آموزان باید حواسشان باشد که در همین زمانی که آن ها وقت را از دست می دهند رقیب هایشان در حال مطالعه برای کنکور هستند پس هرچه سریع تر به خود بیایید و با انگیزه هرچه بیشتر با جدیت تمام مجددا شروع کنید.

ناتوانی در برنامه ریزی مطالعه دروس تخصصی و عمومی

یکی از مشکلات عمده ای که اکثر دانش آموزان ریاضی دارند ناتوانی در برقراری ارتباط بین دروس تخصصی و عمومی می باشد. خیلی از دانش آموزان اهمیت دروس عمومی را نادیده می گیرند در صورتی که همین دروس عمومی تراز بسیاری جابه جا می کند.

و یک سری از دانش آموزان نیز به دلیل سخت بودن دروس اختصاصی قید  خواندن آن را می زنند که این دانش آموزان نیز ضربه مهلکی به خود وارد می کنند.

درس ها را در چه زمانی از روز مطالعه کنیم؟

 این موضوع بستگی به خود دانش آموز دارد ولی توصیه گروه آموزشی حامی این است که ۷۰% از زمان مطالعه خود را در روز به دروس اختصاصی اختصاص دهید و ۳۰% از زمان را به دروس عمومی اختصاص دهید.

همچنین توصیه می کنم هر روز شروع و پایان مطالعه شما با درس هایی باشد که به آن ها علاقه مند هستید.دلیل این توصیه این است که اگر شما اول صبح را با درسی شروع کنید که به آن علاقه مند هستید ادامه روز را با انگیزه به مطالعه بقیه درس ها می پردازید و همچنین اواخر شب که خسته شدید می توانید مجددا یکی از درس هایی را که به آن علاقه مند هستید  مطالعه کنید چرا که علاقه مندی شما به آن درس از خستگی شما می کاهد.

شما تا الان باید حداقل ۸۰% از درس های کنکور را مورد مطالعه قرار داده باشید و پیشنهاد من به شما این است که نهایتا تا اواسط ادیبهشت ۲۰% باقی مانده را تکمیل کنید.

همه ی مباحث حداقل یکبار باید مطالعه شوند!!!

یکی دیگر از اشتباهات فاحش عمده دانش آموزان این است که قید مطالعه یک سری از مباحث را می زنند که این خود ضربه سنگینی به آن ها وارد می کند زیرا گاهی اوقات طراحان سوالاتی در کنکور مطرح می کنند که اگر شما یک مطالعه سطحی از آن مبحث داشته باشید به راحتی می توانید به آن سوال پاسخ دهید.

پس حتی اگر در خواندن مبحثی مشکل دارید کلا آن مبحث را کنار نگذارید حداقل مطالعه سطحی از آن مبحث داشته باشید.

 بر اساس چه ترتیبی به سوالات آزمون ها پاسخ دهیم؟؟

پیشنهاد من به همه دانش آموزان این می باشد که دقیقا طبق ترتیب سوالات دفترچه به سوالات پاسخ دهند.

عده ای از دانش آموزان از دروسی شروع می کنند که بدان تسلط دارند در صورتی که ممکن است در آن آزمون سوالاتی که از آن درس مطرح می شود سخت باشد و چون شخص از خود انتظار دارد به دلیل تسلطی که در آن درس دارد درصد بالایی را بزند ولی چون به دلیل سخت بودن آزمون نتوانسته نتیجه دلخواه را کسب کند به همین دلیل روحیه خود را از دست می دهد و نمی تواند در درس های دیگر نیز به دلیل استرسی که می گیرد پاسخ کاملی دهد.

پیشنهاد من به همه ی دانش آموزان این است که در دور اول فقط به سوالاتی پاسخ دهند که مطمئنا توانایی پاسخ گویی به آن سوالات را دارند و وقتی یک دور کامل همه سوالات را بررسی کردند برای بار دوم مجددا از اول شروع می‌کنند برای سولاتی که وقت گیر می باشند زمان می گذارند. مزیت این کار این است که شما حداقل به سوالاتی که مطمئن هستید که می توانید پاسخ دهید پاسخ داده اید و در دور دوم پاسخ گویی به سوالات استرس کمتری دارید.

یکی از مهمترین مشکلی که در این روزها دانش آموزان دارند این موضوع می باشد که همواره فکر می کنند مباحثی را که مطالعه می کنند فراموش می کنند. این موضوع کاملا طبیعی می باشد چرا که شما  مباحث  زیادی را مورد مطالعه قرار داده اید. بنابراین راه گریز از فراموشی مطالعه موازی دروسی که از قبل مطالعه شده اند و دروسی که قرار است جدیدا مطالعه شوند. وهمچنین نکته برداری و خلاصه برداری کمک بسیاری می تواند به شما در هنگام مرور مباحث بکند بخصوص در روز های جمع بندی بسیار کمک می کند.

در مورد نحوه مطالعه دروس کنکوری (ادبیات، عربی، دین و زندگی، زبان، ریاضی، فیزیک، شیمی) نیز در مقاله های پیشین  به طور کامل صحبت شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۶۰
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz