برنامه ریزی درسی نوروز ۹۶ (رشته ریاضی)

دسته: آموزشی , مشاوره و برنامه مطالعاتی , مشاوره و برنامه مطالعاتی , مهم ترین ها , نکته های آموزشی
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: دوشنبه - ۹ اسفند ۱۳۹۵
تاریخ بروزرسانی: ۹ اسفند ۱۳۹۵

برنامه ریزی درسی نوروز ۹۶ (رشته ریاضی)

رقابت در کنکور ریاضی و فیزیک در سالهای اخیر کمی کاهش یافته است و با توجه به پیدایش جنون پزشکی در میان داوطلبان کنکور متقاضیان رشته ریاضی نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است این موضوع ممکن است در نگاه اول اینگونه برداشت شود که شرایط کنکور ریاضی آسان تر شده است این موضوع تا حدی قابل صحه گذاری است ولی نباید از اهمیت برنامه ریزی و درس خواندن در رشته ریاضی کاسته شود زیرا که رقابت برای دانشگاه های برتر کشور کما فی السابق سخت و نفس گیر و مستلزم تلاش مستمر و پایداری می باشد و این ساده تر شدن کنکور ریاضی می تواند برای رشته های پایین و دانشگاه های سطح پایین کشور باشد از این رو داوطلبان جدی رشته ریاضی بایستی عید نوروز را جدی بگیرند و چنانچه هدف آن ها قبولی در دانشگاه های برتر کشور نظیر دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه تهران ، دانشگاه علم و صنعت ایران ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی است بایستی عید نوروز را با جدیت به مطالعه و تست زنی بپردازند (برای مطالعه اصول کلی مطالعه نوروزی می توانید این مقاله را مطالعه نمایید.) به همین منظ.ر گروه آموزشی حامی مقاله حاضر را  پیرامون برنامه ریزی درسی در نوروز ۹۶ تهیه دیده است که نحوه مطالعه و تست زنی دروس عمومی و تخصصی را به چالش می کشد.

مشخص کردن نقاط ضعف و قوت

 در این مقاله به برنامه ریزی درسی کنکور تجربی در ایام نوروز خواهیم پرداخت ،در ایام نوروز فرصت بسیار مناسبی برای جبران ضعف ها وجود دارد مسلما در طول مسیر  مطالعه از مهرماه تا به حال با مسائل و مباحثی مواجه شده اید  که در آن ها ضعف داشته اید اگر ضعف شما در مباحث مفهومی و درسنامه است بهتر است یکبار از ابتدا  متن کتاب درسی و درسنامه کتاب های تست خود را مرور کنید به گونه ای که گویا تا به حال آن ها را نخوانده اید!! دلیل این امر آن است که در اوایل سال به علت رفتن به مدرسه و بالا بودن حجم کاری ممکن است وقت کمی برای مطالعه برخی مباحث گذاشته باشید اما حال تعطیلات سال نو فرصت بسیار مناسبی است تا با فراغ بال به مطالعه مباحث بپردازید بسیار دیده شده است که داوطلبان یک درس را در ایام نوروز آغاز کرده اند و با استمرار مطالعه تا تیرماه توانسته اند درصد بسیار بالایی را در کنکور سراسری کسب کنند. دقت داشته باشید که برای مشخص کردن نقاط ضعف مباحث تستی را از مباحث درسنامه ای و مفهومی جدا کنید پیش تر پیرامون نقاط ضعف در مسائل تستی صحبت کرده ایم بنا براین اگر زمان کافی در اختیار دارید مرور تست های نشان دار می تواند بسیار مفید باشد. سوالی که در این بخش پیش می آید این است که آیا باید در تمامی دروس این پروسه را طی کنیم؟ این سوال را در قسمت بعدی به طور کامل بسط خواهیم داد.

مشخص کردن اهمیت مباحث

مشخص کردن اهمیت مباحث را می توان مهم ترین عامل در مطالعه نوروزی داوطلبان کنکور دانست زیرا زمان تعطیلات به قدری گسترده نیست که بتوان در تمامی مباحث کنکوری مطالعه را انجام داد و بایستی دسته بندی منظمی را از مباحث مهم و نکته خیز کنکوری داشته باشیم تا بتوانیم در این دوران طلایی بهترین نتایج ممکن را بگیریم برای مشخص کردن این مباحث در رشته ریاضی و نحوه مطالعه آنها اجاز بدهید بین دروس عمومی و اختصاصی تفاوتی قائل شویم و برای هر کدام نحوه مطالعه را تشریح نماییم. قبل از تشریح بحث لازم است ذکر کنیم که آزمون های آزمایشی شما در طول سال یکی از مهم ترین منابع برای مطالعه نوروزی شما می باشد زیرا در آزمون های آزمایشی تقریبا  مشخص است که شما در چه مباحثی ضعف داشته اید و سوالاتی را که در دام افتاده اید را به خوبی مشخص می کند.

دروس عمومی

ادبیات فارسی

در این درس تمامی تست های قرابت معنایی آزمون های آزمایشی و همچنین کنکور های سال های گذشته را به دقت مطالعه نمایید، مرور لغات انتهای کتب درسی و نیز تاریخ ادبیات از جمله مواردی هستند که می توانند در سفر نیز مطالعه شوند زیرا به طور تمام و کمال حفظی بوده و نیاز چندانی به تمرکز ندارند.

عربی

برای درس عربی توصیه بر مرور آزمون های آزمایشی است زیرا این آزمون ها به طور کامل مباحث را پوشش می دهند اما مرور لغات انتهای کتاب نیز می تواند نکته ای هوشمندانه باشد که تاثیر شگرفی در تثبیت لغات در ذهن خواهد گذاشت. توصیه مشاوران حامی به شما این است که حتما مروری بر نکات دستوری و قواعد عربی ۲ و عربی ۳ داشته باشید تا نکته ای از قلم نیفتد.

دین و زندگی

برای این درس مرور آزمون های آزمایشی و تورق سریع درسنامه های کتاب های تست توصیه می شود.

زبان انگلیسی

برای این درس مرور لغات در دستور کار قرار می گیرد، همچنین داوطلبانی که در Reading  ضعیف هستند بایستی به تعطیلات نوروز به چشم یک دوره فوق طلایی نگریسته و تا می توانند در این مبحث تست بزنند.

تذکر: گروه آموزشی حامی پیش تر برای هر یک از دروس کنکوری مقاله ای را تهیه دیده است و نحوه مطالعه دروس مختلف تشریح شده است که در صورت نیاز به مطالعه مقالات فوق می توانید بر روی نام هر درس کلیک کنید.

نحوه مطالعه درس ادبیات فارسی کنکور

نحوه مطالعه درس عربی کنکور

نحوه مطالعه درس دین و زندگی کنکور

نحوه مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور

 

دروس تخصصی

ریاضیات پایه

دنباله حسابی و هندسی
معادله لگاریتمی
ترکیبیات
مثلثات
تابع
معادله مثلثاتی

هندسه پایه

تمامی مباحث هندسه یک
تبدیل ها
دایره
حساب دیفرانسیل و انتگرال
حد گیری (به ویژه قاعده هوپیتال و حدود بی نهایت)
مشتق (به ویژه مشتق تابع fog و مشتق توابع مثلثاتی)
کاربرد مشتق (به ویژه آهنگ تغییرات ، مجانب ، نقطه عطف)
انتگرال معین

هندسه تحلیلی

بردارها
معادله مقاطع مخروطی
معادلات خط و صفحه
دستگاه معدلات و ماتریس ها

ریاضیات گسسته و جبر و احتمال

نظریه اعداد
رابطه ها
اصل لانه کبوتر
احتمال در فضای پیوسته (تعبیر هندسی حل مسائل احتمال)
احتمال در فضای گسسته

 

فیزیک

حرکت شناسی (به ویژه حرکت پرتابی و سقوط آزاد)
دینامیک
الکتریسیته
نور و بازتاب نور
مباحث فیزیک جدید (طول موج ، آزمایش یانگ،فیزیک هسته ای و..)
ترمودینامیک

شیمی

ساختار لوویس
آنتالپی
تعادل و سرعت واکنش ها
آرایش الکترونی و تسلط بر جدول تناوبی
استوکیومتری

با عضویت در کانال تلگرام حامی از آخرین اخبار تحصیلی و مقالات مشاوره ای و آموزشی با خبر شوید.

کانال تلگرام حامی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۲۷
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz