آزمون تافل (TOEFL)

دسته: آزمون TOEFL , آزمون های زبان
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: شنبه - ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
تاریخ بروزرسانی: ۲۱ اسفند ۱۳۹۵

 قبل از ارائه هرگونه نکته درباره آزمون تافل (TOEFL) بایستی هدف از شرکت در این آزمون مشخص شود برای شرکت در آزمون تافل (TOEFL) می تواند اهداف گوناگونی وجود داشته باشد اما بدون شک مهم ترین و فراگیرترین دلیل برای شرکت در آزمون تافل (TOEFL) تحصیل در خارج کشور است زیرا این آزمون یکی از اصلی ترین مدارک زبان برای تحصیل در خارج کشور است البته لازم است بدانید که مدرک تافل برای همه کشورها نیاز نیست بدیهی است که برای کشورهایی که زبان رسمی آن ها انگلیسی است این مدرک مورد نیاز است همچنین برخی کشورهایی که زبان رسمی آنها انگلیسی نیست نیز داشتن مدرک تافل را لازمه اخذ پذیرش در دانشگاه های خود می دانند بنابراین متقاضیان تحصیل در خارج کشور  علاوه بر توجه به مواردی از قبیل هزینه تحصیل در خارج  باید به مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کشور مقصد نیز توجه داشته باشند.

شرایط کلی آزمون تافل

تافل مخفف ( TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE ) است .این آزمون که توسط دانشگاه پرینستون برگزار می شود ارزیابی همه جانبه ای را پیرامون مهارت های درک مطلب ، نوشتاری ، گفتاری و شنیداری متقاضیان دارد و به عنوان یک محک بسیار خوب برای درک زبان انگلیسی در دانشگاه های انگلیسی زبان است. نکته حائز اهمیت درباره آزمون تافل مدت زمان اعتبار مدرک آن است که این مدت زمان برای آزمون تافل دوسال می باشد.بنابراین باید زمانی در آزمون تافل شرکت کنید که کمتر از دو سال تا زمان اخذ پذیرش و به اصطلاح اپلای کردنتان زمان باقی باشد. لازم به ذکر است که آزمون تافل به دو طریق کاغذی (PBT) و اینترنتی (IBT) برگزار می شود که مشاوران حامی در ادامه  توضیحاتی را درباره هر دو نوعآزمون تافل مطرح می کنند.

بخش های مختلف آزمون تافل

  1. بخش شنیداری: در این بخش یک مکالمه بین دو شخص تدارک دیده می شود که این مکالمه در سه سطح انجام می پذیرد: سطح اول در سطح مکالمات روزمره است و بسیار ساده و مقدماتی مطرح می شود ، سطح دوم چند گام فراتر می گذارد و سطح سوم در حد مکالمات علمی و در سطح دانشگاه ها است.بعد از هر مکالمه سوالاتی مطرح می شود که متقاضی بایستی پاسخگوی آن ها باشد.
  2. این بخش شامل دو دسته سوال است . یکی سوالات ساختاری که فرد باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را نشان دهد و دیگری سوالات نگارشی که فرد باید در جملات ذکر شده کلمات نادرست را شناسایی کند .
  3. درک مطلب: در این قسمت بین ۵ تا ۷ متن در زمینه های علمی مطرح می شود و در انتهای هر متن ۱۰ سوال آورده می شود که باید به آنها پاسخ دهید این قسمت از آزمون تافل (TOEFL) بسیار شبیه به قسمت READING کنکور سراسری است.
  4. در این بخش از شما خواسته می شود که در مورد موضوعی خاص ، یک متن با ادبیات خودتان ارائه دهید.

TOEFL-test-in-Malaysia

 

 

آزمون تافل کاغذی (PBT)

 آزمون تافل کاغذی مانند دیگر آزمون ها به روش سنتی است و دارای ۴ بخش است و رنج نمره آن بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ است . معمولا برای پذیرش در دانشگاه هایی که مدرک تافل لازم دارند ، متقاضی باید حداقل نمره ۵۵۰ کسب کرده باشد .
نحوه امتیاز دهی آزمون تافل کتبی ( کاغذی ) به شرح زیر است :

– بخش شنیداری شامل ۵۰ سوال می باشد که فرصت در نظر گرفته شده برای این قسمت ۳۵ دقیقه می باشد که ۳۱ تا ۶۸ نمره را شامل می شود .
– بخش ساختاری شامل ۴۰ سوال می باشد که فرصت در نظر گرفته شده برای این قسمت ۲۵ دقیقه می باشد که ۳۱ تا ۶۸ نمره را شامل می شود .
– بخش درک مطلب شامل ۵۰ سوال می باشد که فرصت در نظر گرفته شده برای این قسمت ۵۵ دقیقه می باشد که ۳۱ تا ۶۸ نمره را شامل می شود .
– بخش نوشتاری ( نگارش )  شامل سوال نمی باشد و فرد باید درباره موضوعی که گفته شده متنی بنویسد . رنج نمره این قسمت بین ۰ تا ۶ است . البته نمره این قسمت در نمره کل آزمون تاثیری ندارد و بیشتر دانشگاه ها برای این قسمت سقفی تعیین نمی کنند . مقتاضی در این بخش باید ۳۰۰ کلمه را به کار ببرد و معمولا ۳۰ دقیقه فرصت در اختیار وی قرار می گیرد . یادداشت برداری در این روش غیر مجاز است . آزمون تافل کتبی ( کاغذی ) به صورت چند جوابی است و نمره منفی ندارد .
– هزینه ثبت نام آزمون تافل کتبی ( کاغذی ) حدودا ۷۵ دلار است .
– نحوه نمره دهی آزمون تافل کتبی ( کاغذی ) به شرح زیر است :
در آزمون تافل ( TOEFL ) ابتدا نمره هر قسمت از امتحان محاسبه می شود سپس نمره هر قسمت با دیگری جمع شده و حاصل در عدد ۱۰ ضرب می شود ، در انتها عدد حاصل را بر ۳ تقسیم می کنند . عدد به دست آمده نمره متقاضی از امتحان می باشد .

آزمون تافل کامپیوتری (IBT)

شرایط کلی این آزمون نیز همانند آزمون تافل کاغذی است با این تفاوت که سیستم نمره دهی این آزمون متفاوت است که این سیستم بین ۰ تا ۱۲۰ است. لازم به ذکر است که مدرک این آزمون در مجامع علمی و رسمی معتبر تر از تافل کاغذی است و اخذ این تافل ارزش بیشتری برای دارنده مدرک آن دارد.زمان این آزمون ۴ ساعت است و هزینه آن در سال ۲۰۱۶ برابر ۱۱۰ دلار بوده است.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷۴
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz