کارنامه کنکور سراسری

دسته: ضوابط انتخاب رشته کنکور سراسری , مشاوره کنکور سراسری , مهم ترین ها
۲ دیدگاه
تاریخ انتشار: دوشنبه - ۷ فروردین ۱۳۹۶
تاریخ بروزرسانی: ۷ فروردین ۱۳۹۶

در مرداد ماه هر سال با انتشار کارنامه کنکور سراسری داوطلبان کنکور به سایت سنجش هجوم می آورند و با استرس و هیجان فراوان در پی یافتن رتبه خود هستند، تجربه ما در سال های گذشته نشان داده است که بسیاری از داوطلبان و خانواده های آن ها نحوه دسترسی به اطلاعات صحیح را از طریق کارنامه کنکور سراسری را ندارند و بسیار پیش آمده است که این عزیزان مندرجات موجود در کارنامه را اشتباه برداشت می‌کنند و این موضوع متاسفانه تبعات جبران ناپذیری در سرنوشت علمی داوطلب خواهد داشت. بنابر اهمیت فوق العاده آنالیز کارنامه کنکور سراسری مشاوران حامی مقاله حاضر را به رشته تحریر درآورده اند تا قبل از آنکه داوطلب کوچکترین گامی برای انتخاب رشته با مطالعه این مقاله از آمادگی لازم جهت تحلیل کارنامه برخوردار گردد.

مفهوم قسمت های مختلف کارنامه کنکور سراسری

قبل از آنکه به توضیح قسمت های مختلف کارنامه بپردازیم  شمارا به مشاهده دقیق تصویر زیر که یک کارنامه فرضی از کنکور سراسری است دعوت می کنیم:

کارنامه کنکور سراسری

قسمت اول

از تصویر کاملا واضح است که قسمت اول تنها درصد شما در دروس مختلف را نشان می دهد و در لحظه ورود شما به سایت سنجش بی ارزش ترین قسمت کارنامه است! زیرا تاثیری در فرآیند انتخاب رشته شما ندارد درصد های دروس هرچه در آزمون های آزمایشی مهم بودند و باید مورد توجه قرار می‌گرفتند در فرآیند انتخاب رشته و تحلیل کارنامه بی‌تاثیر است.

قسمت دوم

این قسمت مهم ترین و اصلی ترین اطلاعات را پیرامون عملکرد داوطلب در کنکور سراسری شامل می شود و تحلیل و آنالیز آیتم های این قسمت تاثیر بسیار مهمی بر روی انتخاب رشته دارد ستون های این جدول زیر گروه ها را نشان می دهند بسیار پیش آمده است که داوطلبان زیرگروه دلخواه خود را به اشتباه متوجه شده است و درگیر وضعیت نابه‌سامانی شده است. در این مقاله به طور کلی زیرگروه ها را معرفی می کنیم و جزئیات کم اهمیت تر را در مقالات بعدی توضیح خواهیم داد در رشته تجربی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی زیر گروه اول و رشته پرطرفدار داروسازی زیر گروه دوم است در رشته ریاضی فیزیک نیز رشته های مهندسی پرطرفدار زیرگروه های اول و دوم را شامل می شوند فعلا در این مقاله دانستن زیر گروه در همین حد کافیست در مقالات بعدی جزئیات این موضوع را شرح خواهیم داد.

ردیف اول نشان دهنده تاثیر سوابق تحصیلی در واقع معدل دیپلم و پیش دانشگاهی در کنکور است که چنانچه رشته دبیرستان و پیش دانشگاهی داوطلب با زیر گروه آزمایشی امتحانی در کنکور سراسری یکسان باشد این میزان تاثیر برابر ۲۵% خواهد بود.

ردیف دوم نشان دهنده رتبه داوطلب در سهمیه است حال این سهمیه می تواند سهمیه مناطق ۱ یا ۲ یا ۳ باشد و یا سهمیه جانباز و ایثارگر به هر حال مهم ترین مورد برای انتخاب رشته این ردیف است و اگر کسی از شما پرسید رتبه کنکورتان چند است باید اعداد این ردیف را در زیرگروه مورد علاقه خود بخوانید و ملاک پذیرش نیز این رتبه ها هستند.

ردیف سوم نشان دهنده رتبه داوطلب در کل کشور است که برای انتخاب رشته کنکور سراسری چندان کارآمد نیست (البته به جز درصد کمی از رشته ها که بعدا توضیح می دهیم)

ردیف چهارم این ردیف نیز اهمیت بسیار زیادی دارد به ویژه در دانشگاه آزاد که در واقع ملاک اصلی پذیرش داوطلبان اعداد این ردیف است این ردیف نمره کل یا همان تراز داوطلبان است تراز داوطلب به این مفهوم است که داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان آن گروه آزمایشی چه عملکردی داشته است این عدد برای رتبه های برتر کنکور حدود ۱۲۰۰۰ و ۱۳۰۰۰ است و برای رتبه های زیر ۱۰۰۰ مناطق نیز بالای ۱۰۰۰۰ است .

قسمت سوم:

این قسمت بیانگر مجاز بودن داوطلبان برای انتخاب رشته است که در هر کدام از دوره ها ی روزانه، شبانه، پردیس خودگردان و فرهنگیان است که با توجه به رتبه ای که داوطلب کسب کرده است مجاز بودن یا نبودن در هر کدام از دوره ها مشخص می شود.

قسمت چهارم:

این قسمت نیز کاملا واضح و گویاست ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها نیز مربوط به داوطلبی است که بیشترین نمره را در بین کل زیر گروه های یک گروه آزمایشی کسب کرده است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵۹۲
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ثبت شده در "کارنامه کنکور سراسری"

نحوه اطلاع رسانی
avatar
مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رأی
نادر اسماعیلی
کاربر مهمان
نادر اسماعیلی

درود دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی دارم ولی به مهندسی کامپیوتر علاقه مند هستم آیا امکان دارد که من در کنکور ریاضی شرکت کنم

wpDiscuz