برنامه ریزی کنکور ۹۶ رشته تجربی

دسته: آموزشی , دانشگاه سراسری , مشاوره دانشگاه آزاد , مشاوره و برنامه مطالعاتی , نحوه مطالعه
بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: پنجشنبه - ۲۱ بهمن ۱۳۹۵
تاریخ بروزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۵

برنامه ریزی کنکور ۹۶ تجربی

هرشخصی ممکن است بر اساس معیار های خاص خودش برنامه ریزی کند ولی هدف اصلی گرفتن نتیجه مطلوب  از برنامه ریزی می باشد. تقریبا تمامی مشکلاتی که در مقاله مربوط به برنامه ریزی کنکور ۹۶ ریاضی مطرح شد، شامل برنامه ریزی کنکور ۹۶ تجربی نیز می شود بنابراین توصیه اکید می کنم حتما مقاله برنامه ریزی کنکور ۹۶ ریاضی را نیز مطالعه کنید.

هیچ مشاوری نمی تواند برنامه‌ی ثابتی برای همه دانش آموزان ارائه دهد چرا که هر دانش آموز با توجه به وضعیت و شرایطی که دارد باید برنامه ریزی کند. در این مقاله سعی می کنیم عواملی که در برنامه ریزی تاثیر گذارند را مورد بررسی قرار دهیم تا دانش آموزان بتوانند یک برنامه ریزی صحیح داشته باشند.

یکی از مهم ترین عوامل در برنامه ریزی شناخت اهمیت درس ها است. دانش آموزان می توانند با توجه به ضرایب هریک از دروس به اهمیت آن دروس پی ببرند. در فایل زیر ضرایب دروس کنکور تجربی در زیر گروه ۱ قرار داده شده اند.

آنچه در این فایل قرار داده شده ضرایب دروس زیر گروه یک که شامل رشته های پزشکی و پیرا پزشکی به جز داروسازی می باشد.

ویژگی زیرگروه ۱ کنکور تجربی صفر بودن ضریب درس زمین شناسی است. داروسازی در زیرگروه ۲ کنکور تجربی قرار دارد که کسانی که علاقه مند به داروسازی هستند باید برای درس زمین شناسی هم برنامه ریزی کنند زیرا زمین شناسی در  زیرگروه ۲ ضریب ۳ دارد.

از آن جایی که اکثر دانش آموزان گرایش و علاقه مندی به زیر گروه ۱ دارند، بنابراین ما در این مقاله بیشتر بر روی  برنامه ریزی دروس زیر گروه یک تمرکز می کنیم.

تجزیه تحلیل ضرایب دروس کنکور تجربی

اشتباه متداولیکه اکثر دانش آموزان مرتکب می شوند این است که فکر می کنند هر درسی که ضریب بیشتری دارد مهم تر است در صورتی که به جز ضریب عوامل دیگری نیز در مهم بودن دروس تاثیر گذار است و یکی از آن عوامل میانگین درصد دانش آموزان در آن درس می باشد.

اینکه درس زیست شناسی ضریب ۱۲ و درس عربی ضریب ۲ دارد بدان معنی نیست که درس عربی اهمیت کمتری نسبت به درس زیست دارد.

دانش آموزان باید دقت کنند که اکثر دانش آموزان وقت زیادی برای درس زیست می گذارند و معمولا درصد بالایی می زنند، بنابراین اگر شما درصد بالایی در درس زیست بزنید بدان معنی است که از رقبای خود عقب نیفتاده‌اید ولی اگر در درس عربی  درصد بالایی بزنید از رقیبانتان پیشی می گیرید چرا که اکثر دانش آموزان به این درس بی توجه می باشند و شما می توانید از غفلت آن ها استفاده کنید و با برنامه ریزی صحیح برای این درس از رقبا جلو بزنید و تراز بالایی در این درس کسب کنید.

برای مطالعه هر درس چه مدت زمانی اختصاص دهیم؟؟!!!

اینکه به هر درسی چه مقدار زمان اختصاص دهید بستگی به عواملی مانند ضرایب هر درس، توانایی شما در آن دروس، میزان سخت بودن درس، زمان اختصاص داده شده به آن درس در آزمون و…دارد. بنابراین هر شخص با شناخت توانایی های خود و سایر عواملی که ذکر شد برای مطالعه دروس زمان بندی می کند. در مقالهی “در برنامه ریزی مطالعه درس های کنکوری چه مدت زمانی را به هر درس اختصاص باید بدهیم؟  در رابطه با اینکه به هر درسی تقریبا چه مقدار زمان اختصاص دهید، توضیحات کاملی داده شده است.

چگونه بتوانیم نتیجه خوبی در آزمون ها کسب کنیم؟؟!!!

خیلی از دانش آموزان با وجود اینکه زمان زیادی صرف مطالعه درس ها می کنند ولی متاسفانه نمی توانند نتیجه خوبی را در آزمون ها کسب کنند. شما برای اینکه در یک آزمون نتیجه مناسبی کسب کنید باید به عواملی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم توجه کنید.

کارهایی  که قبل از آزمون باید انجام شود

شما باید قبل از آزمون با مطالعه صحیح دروس تسلط کاملی بر روی دروس داشته باشید در واقع این پیش زمینه کسب یک نتیجه خوب در هر آزمونی می باشد.

نکاتی که سر آزمون  باید بدان توجه داشته باشید

همانطور که در مقاله ی مربوط به برنامه ریزی کنکور ۹۶ ریاضی بیان کردیم شما باید درس ها را به همان ترتیبی که در دفترچه سوالات داده شده است پاسخ دهید و دلایل آن نیز در مقاله های قبلی کامل توضیح داده شده است وهمچنین توضیحات کاملی در رابطه با سایر نکاتی که باید هنگام پاسخگویی به سوالات رعایت کنید، داده شده است.

در چه آزمون هایی شرکت کنیم؟؟!!

شکی نیست که برای اینکه بهتر بتوانید به سرفصل های خود در برنامه ریزی کنکور تجربی ۹۶ برسید حضور یک آزمون آزمایشی تاثیر گذار است. فراموش نکنیم کنکور یک ماراتن یک ساله است با حضور هزاران رقیبی که در کنار ما نمی دوند و آن ها را نمی بینیم. بنابراین حضور یک آزمون آزمایشی باعث می شود رقبا را در بازه های زمانی کوتاه تر و نزدیک تر حس کنیم. همچنین باعث می شود در بازه های زمانی کوتاه تر خودمان را موظف به خواندن سرفصل هایی کنیم که در برنامه ریزی کنکور تجربی ۹۶ مشخص کرده بودیم.

حال اینکه در چه آزمون هایی شرکت کنید بستگی به ۲ عامل دارد. عامل اول کیفیت سوالات آزمون و عامل دوم جامعه آماری آزمون می باشد و شما با در نظر گرفتن این دو عامل می توانید انتخاب کنید که در آزمون های چه موسسه ای شرکت کنید.

متاسفانه در پاسخ به اینکه کدام آزمون سولات استانداردی دارد باید بگوییم هیچکدام از آزمون های آزمایشی کاملا استاندارد نیستند، هیچ کدام هم کاملا غیر استاندارد نیستند. اما از این بین آزمون های آزمایشی گزینه ۲ و کانون فرهنگی آموزش به دلیل بالا بودن جامعه آماری از بقیه بهتر هستند. ولی حتما توصیه می کنیم در آزمون های جامع سنجش هم شرکت کنید، زیرا نزدیک ترین شباهت را به سوالات کنکور تجربی دارند.

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳۸۰
برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

نحوه اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz